Trápi Vás krvácanie ďasien? Na vine je paradentóza

Parodontitída, známa aj ako paradentóza alebo parodontóza je nepríjemné ochorenie postihujúce až 90% populácie dospelých ľudí po 30tke. Väčšina ľudí zbystrie pozornosť, až keď zaregistrujú krvácanie ďasien pri umývaní zubov alebo pri jedle. V neskorších štádiách dochádza k vypadávaniu zubovneliečený zápal ďasien môže dokonca viesť až k srdcovému infarktu či arteroskleróze.

Ako vzniká paradentóza

Rodičia nám od malička vštepovali dôležitosť pravidelného a účinného čistenia zubov. Nemýlili sa. Zubný povlak, ktorý sa neustále usadzuje na povrchu zubov, obsahuje množstvo baktérií. Tieto baktérie produkujú kyseliny, ktoré oslabujú zubnú sklovinu a spôsobujú zápal ďasien, známy ako gingvitída alebo už spomínanú parodontitídu  V počiatočných štádiách sa zápal ďasien prejavuje stmavnutím sfarbenia ďasien a zvýšenou citlivosťou, čo väčšina ľudí odignoruje a k lekárovi sa vyberú až v štádiu, keď spozorujú krvácanie.

Liečba paradentózy

Keďže príčinou vzniku parodontitídy je zubný povlak, v liečbe je najdôležitejšie pravidelné systematické a efektívne manuálne odstraňovanie zubného povlaku.

Prvým krokom by mala byť  návšteva Vášho zubného lekára a detailná konzultácia  konkrétny stavu. Na základe osobnej diagnostiky Vám zubný lekár navrhne ďalší postup.

Spravidla však platí, že pri liečbe paradentózy je najdôležitejšie manuálne odstraňovať vzniknutý a usadený zubný povlak. To je potrebné realizovať v domácich podmienkach a dôležitá je aj pravidelná návšteva dentálneho hygienika alebo Vášho zubára, ktorí profesionálne odstránia zvyšky zubného povlaku z povrchu zubnej skloviny a ďasien.

Je to beh na dlhé trate, pripravte si preto dávku trpezlivosti a odhodlania, ale nakoniec budete radi, že ste si zachránili zuby.

Čo môžeme proti paradentóze urobiť my sami?

Náš v vzťah k nášmu zdraviu a zdraviu našich zubov by sa mal odrážať v zodpovednej, pravidelnej a správnej technika čistenia zubov.  Okrem techniky čistenia je dôležitá aj správne zvolená zubná kefka a v neposlednom rade aj správne zvolená zubná pasta v kombinácii s ústnou penou alebo ústnou vodou.

Čistiť, čistiť, čistiť…

Toto pravidlo samozrejme platí, ale zuby treba čistiť šetrne, nie silou, a je vhodné zvoliť si mäkkšie zubné kefky, aby nedochádzalo k zbytočnému dráždeniu ďasien a škriabaniu zubnej skloviny. Značka SPLAT ponúka zubné kefky SPLAT Sensitive SPLAT Complete, ktoré majú patentované vlákna schopné dôkladne ale veľmi šetrne vyčistit zubnú sklovinu.

Chlórhexidín – ÁNO alebo NIE

V bežnej praxi sa na odstránenie zubného povlaku používajú prípravky obsahujúce látku chlórhexidín. Ide o syntetickú látku používanú v zubných pastách a ústnych vodách na boj proti zubnému povlaku, baktériám a iným ústnym mikroorganizmom. Táto syntetická látka má však pri pravidelnom používaní (14 dní) negatívne vedľajšie účinky na sfarbenie zubnej skloviny, jazyka a sliznice úst. Navyše pri požívaní prípravkov s chlórhexidínom si treba dávať pozor na interakciu so SLS  (laurylsulfát sodný – E487), ktorý znižuje jeho účinky. SLS je vysoko penivá látka, ktorá sa používa aj do mydiel a šampónov. Obsahuje ju väčšina bežne dostupných zubných pást, hoci je zodpovedná za vznik alergií, áft  a iných zdravotných komplikácií.

Alternatíva k syntetickým prípravkom na liečbu parodontitídy

SPLAT špeciálne vyvinul na liečbu a prevenciu parodontitídy zubnú pastu SPLAT Active, ktorá vďaka obsahu vitamínov a prírodných výťažkov z liečivých bylín (šišiak bajkalský, spirulina, bergénia) podporuje hojenie mäkých tkanív. Účinná látka glycerofosfát vápenatý účinne posilňuje zuby, tým že dopĺňa hladinu vápnika zvonka priamo do zubnej skloviny. Zubná pasta SPLAT Medical Herbs obsahuje bioaktívny vápnik a prírodné rastliny z liečivých rastlín, ktoré majú antibakteriálny účinok a liečia ďasná. V kombinácii k nim sa vyrábajú prírodné Ústne vody SPLAT ActiveMedical Herbs. Prírodné enzýmy rozpúšťajú zubný povlak  a rastlinné výťažky majú antibakteriálne účinky. Výrobky SPLAT neobsahujú sulfáty (SLS, SLES), triklosan, chlórhexidín.

Doplnková zubná hygiena

Na boj proti zubnému povlaku SPLAT vyvinul jedinečné ústne peny. Expresné použitie kedykoľvek a kdekoľvek bez potreby použitia vody a kefky a praktické balenie vhodné na cestovanie a do kabelky robia z tohto prípravku praktického pomocníka. Stabilizuje ph v ústnej dutine až na 4 hodiny, rozpúšťa zubný povlak a chráni pred vznikom zubného kazu.

Doporučenie na záver: Myslite na svoje zdravie, pravidelne navštevujete svojho zubného lekára a radšej siahnite po bezpečných prípravkoch zubnej hygieny. Ak sa u Vás prejavujú príznaky paradontitídy, skonzultuje svoj stav najskôr s odborníkom a následne dodržiavajte jeho pokyny. Želáme Vám veľa trpezlivosti a vytrvalosti.

 

Použitý obrázok pochádza zo zdroja: www.freepik.com

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *