Nebezpečné látky v zubných pastách

Každý z nás chce pre seba a svojich blízkych len to najlepšie. Pri každej príležitosti si želáme veľa šťastia a zdravia…
Zdravie sa týka aj našich zubov a celého chrupu. Od malička učíme naše deti zásadám správnej ústnej hygieny. Chceme aby zúbky celej rodiny boli v poriadku a my sme sa mohli s radosťou usmievať.
Potraviny aj kozmetiku sa snažíme vyberať, čo najbezpečnejšie, a toto by malo platiť aj pri zubných pastách. Mali by sme starostlivo sledovať zloženie zubných pást a vylúčiť produkty, ktoré obsahujú nebezpečné alebo sporné látky a namiesto nich siahnuť po účinných ale bezpečných a prírodných zubných pastách. Ktoré sú to si prečítajte tu.

V bežných zubných pastách sa používajú syntetické látky, ktoré majú negatívne účinky na náš organizmus. Tieto sa dajú bez problémov nahradiť bezpečnejšími prírodnými aktívnymi zložkami, ktoré sú účinné a úplne bezpečné.

Nebezpečné látky v zložení zubných pást

Na ktoré látky si treba dať  v zložení produktov ústnej hygieny pozor?

 

1. Chlórhexidín

Je syntetická látka s výraznými antibakteriálnymi účinkami. Najčastejšie sa využíva ústnych vodách. Vedľajšie účinky však prevyšujú jeho pozitívne účinky. Spôsobuje zafarbenie zubov, zdurenie príušnej žľazy, ovplyvňuje chuť, negatívne pôsobí na hojenie rán, eroduje sliznicu, zvyšuje tvorbu zubného kameňa a vedie k vzniku bakteriálnej rezistencie a rôznym alergiám. Chlórhexidín by sa preto mal používať len na doporučenie zubného lekára a len v obmedzenom čase.

2.  Triklosan

Triklosan je syntentická látka s baktericídnym účinkom. Bežne sa pridáva do deodorantov, mydiel, zubných pást, ústnych vôd a čistiacich prostriedkov. Je však toxický a dráždivý pre organizmus aj životné prostredie, preto sa musí bezpečne likvidovať a jeho používanie sledovať. Triklosan má negatívne účinky na imunitný a nervový systém človeka. Táto látka sa naozaj bežne používa v kozmetike. Jej antibakteriálne účinky sa dajú ľahko nahradiť prírodnými aktívnymi látkami. Načo do seba nevedome dávkovať takúto chémiu? Stojí za to skontrolovať si zloženie kozmetiky alebo zubných pást.

3. Fluorid

Každý si pamätá povinnú fluoridáciu zubov zo školy. Fluorid posilňuje zubnú sklovinu a zvyšuje tým jej odolnosť proti zubnému kazu. Nie je nebezpečný pre náš organizmus, pokiaľ sa neprekročí odporúčaná denná davka. Denné dávky fluóru sú: pre deti do 12 mesiacov 0,25, do 5 rokov 0,5-0,75, do 14 rokov 1 mg, pre dospievajúcich a dospelých 1 mg.* Je však veľmi ťažké odsledovať jeho príjem. Nachádza sa vo vode, v potravinách a ak ho prijímame aj cez zubné pasty, môžeme sa ľahko dopracovať ku vzniku fluorózy, ktorá má za následok vznik osteoporózy a nervových ochorení.* Ak nám teda zubný lekár doslova „nenaordinuje“ zubnú pastu s fluoridom, treba sa mu v zubných pastách vyhnúť. V zubnej hygiene sa dá ľahko nahradiť bezpečným a prírodným hydroxyapatitom, ktorý sa prirodzene nachádza v zubnej sklovine. Dodaním zvonka v podobe zubnej pasty dokáže posilniť a remineralizovať zubnú sklovinu, čím ju urobí odolnou a pevnou a chráni ju pred zubným kazom. SPLAT využíva v zložení svojich remineralizačných zubných pastách okrem hydroxyapatitu aj prírodný kalcit a vápnik z vaječných škrupín.

4. SLS/SLES

Väčšina bežných komerčných zubných pást dostupných v drogériách obsahujú látku laurylsulfát sodný, označovaný aj ako SLS/SLES alebo E487. Je to vysoko penivá syntetická látka, ktorá sa pridáva aj do šampónov a mydiel. Do zubných pást sa pridáva preto, že jej pôsobením sú naše zuby hladké a lesklé a my máme pocit, že naše zuby sú dokonalo čisté. Jej účinky na organizmus sú ale celkovo negatívne a sú považované za strojcov vzniku rôznych alergií. Penivosť zubných pást nie je potrebná a efekt hladkých zubov sa dá dosiahnuť aj inak a bezpečnejšiesprávnou technikou čistenia. Zubní lekári odporúčajú čistiť si zuby po každom jedle, minimálne však 2x denne. Ak na to nemáme možnosť, môžeme využiť inovatívnu Ústnu penu SPLAT, ktorá rozpustí zubný povlak, normalizuje ph v ústach a naše zuby sú hladké lesklé a chránené pred zubným kazom! Navyše je úplne bezpečná a neobsahuje: triklosan, chlórhexidín, alkohol, SLS/SLES, fluorid.

5. Alkohol

Je všeobecne známe, že alkohol má dezinfekčné účinky. Vysušuje však sliznicu. Aj pri alkohole platí, že jeho účinky v zubných pastách a ústnych vodách sa dajú ľahko nahradiť inou prírodnou aktívnou látkou.

6. Sacharín

Cukor a umelé sladidlá sú dnes naozaj vo všetkom. Načo používať ešte aj osladenú zubnú pastu? Ak chcete nalákať Vaše ratolesti a inšpirovať ich k hravému a chutnému čisteniu zubov, vyskúšajte SPLAT zubné pasty pre deti, ktoré sú min 98% prírodné a navyše obsahujú patentovaný systém ochrany proti zubnému kazu založený na sladkom drievku a mliečnych enzýmoch.

Verím, že po prečítaní tohto článku aspoň zvážite prechod na bezpečnejšie a menej syntetické zubné pasty. „Sme to, čo jeme“! Neplatí to len pri jedle, keďže používaním kozmetických výrobkov ich určitým spôsobom dostávame do nášho organizmu, ony ho následne ovplyvňujú. Preto je dôležité sledovať aj malé písmenká v zložení  na krabičke. 🙂

 

*zdroj: https://www.vitaminy-mineraly.sk/clanky/fluor.html

Titulný obrázok pochádza zo zdroja: www.freepik.com

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *