Ako si správne čistiť zuby?

Každý z nás túži po žiarivo čistom úsmeve a sviežom dychu. Ale ako to dosiahnuť? Dôležité je okrem správnych pomôcok aj technika čistenia zubov. Správna technika a pomôcky sú dôležité nielen ako súčasť každodennej hygieny, ale aj ako prevencia zubných ochorení. Ak sa o naše zuby nestaráme správne, hrozí nám nielen vznik zubného kameňa, ale aj zubný kaz a ochorenia parodontu, akými sú napríklad zápaly a krvácanie ďasien. Tomuto sa určite každý z nás chce vyhnúť!

Ako často si treba čistiť zuby?

V súčasnej dobe si málokto z nás nájde čas na umývanie zubov po každom jedle. Pri prevencii ochorení zubov a ďasien je dôležité vyrovnať hodnotu pH, ktorá po každom jedle klesá. Pokles pH v ústnej dutine má na svedomí vytvorenie vhodného prostredia pre rast a množenie baktérií zodpovedajúcich za vznik ochorení zubov a ďasien. Našťastie, na trhu sa objavila novinka firmy SPLAT vo forme ústnej peny, ktorá spoľahlivo vyrovná hodnotu pH po každom jedle kdekoľvek sa nachádzate. Penu si aplikujete priamo do úst bez použitia kefky a vody. Vyrába sa v rôznych príchutiach, takže na svoje si príde každý, dokonca aj deti.

Najdôležitejšie je večerné čistenie zubov

Čistenie zubov je dôležité hlavne večer. Je dôležité, aby sme odstránili plak zo zubov a zvyšky jedla a tým pripravili svoje ústa na nočný odpočinok. V noci sa znižuje tvorba slín, ktoré obmývajú zuby a tiež „spí“ aj náš jazyk. Slina a jazykprirodzenými „umývačmi“ ústnej  dutiny. Aby sme sa ráno zobudili so sviežim dychom, dôležité je dôkladné vyčistenie zubov, medzizubných priestorov a jazyka. Vhodnou zubnou pastou pre dosiahnutie sviežeho ranného dychu je SPLAT Professional AROMATHERAPY.

Pozor na čistenie zubov po kyslých jedlách a nápojoch!

Kyslé jedlá a nápoje totiž pôsobia na zubnú sklovinu, ktorú rozleptávajú a stáva sa menej odolnou voči mechanickým vplyvom ako je čistenie zubnou kefkou! S čistením zubov radšej počkajte aspoň 30 minút po vypití džúsu, vína alebo po konzumácii ovocia.

Ako dlho si máme čistiť zuby?

V súčasnosti platí pravidlo, ktoré určuje ideálnu dĺžku trvania čistenia zubov na 3 minúty. Avšak  pri čistení zubov je dôležitá kvalita, nie kvantita! Preto odporúčania ohľadom dĺžky čistenia zubov nie sú až také smerodajné. Správne vyčistené zuby sú hladké, lesklé a bez povlaku. Vyskúšajte si po vyčistení zubov prejsť jazykom po ich povrchu a ak bude krásne hladký a vaše zuby lesklé, zuby ste si umyli správne.

Správna technika čistenia

Ak chceme mať krásne hladké a lesklé zuby, musíme sa naučiť správne narábať so zubnou kefkou! V zásade platí, aby sme „nedreli“ naše zuby v horizontálnom smere, ako to mnohí robia. Takýmto počínaním si môžeme akurát poškodiť zuby a ďasná.  Dentálna hygienička alebo zubný lekár vám presne podľa stavu vášho chrupu dokážu „naordinovať“ techniku čistenia zubov „šitú na mieru“. Pre predstavu uvádzame dve najčastejšie používané techniky.

Stillman technika

Táto technika čistenia zubov je vhodná pre tých, ktorý v podstate nemajú žiadne problémy s chrupom. Pri tejto technike postupujeme tzv. z červeného na biele – stierame zubnou kefkou z ďasna na hranu zubu.

  • ako prvé vyčistíme žuvacie plôšky zubov zadných zubov v horizontálnom smere,
  • zubnú kefku priložíme pod 45° uhlom ku zubom a stierame z ďasna na hranu zubu, teda z červeného na biele. Tlak, ktorým pôsobíme na zuby je taký, aký vyvíjame na pero pri písaní,
  • na záver vypláchneme ústa.

Bassova technika

Ak máte problémy s krvácaním ďasien, gingivitídu či parodontitídu, dentálna hygienička vám odporučí Bassovu techniku. Pri tejto technike je dôležité, aby ste pri pohybe kefky zavibrovali pod ďasnom.

  • nastavíme si uhol 30-40°
  • vlákna, ale len jej konce, mieria medzi ďasno a zub – vidíme mierne zbelenie ďasna – takto je to správne!
  • zavibrujeme v tomto priestore a stiahneme opäť na hranu zuba
  • na záver vypláchneme ústa

 

Znie to asi trochu zložito, ale nie je… Keď si osvojíte správnu techniku čistenia zubov, poďakuje sa vám váš chrup a v konečnom dôsledku aj vaša peňaženka. Nezabúdajte však, že ak chcete mať čisté zuby a svieži dych, musíte vyčistiť aj medzizubné priestory a jazyk. Nezabudnite používať správne pomôcky ústnej hygieny, o tom ale už na budúce…

 

Titulný obrázok pochádza zo zdroja: www.freepik.com

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *